Безкоштовне навчання в Польщі

Фільтри

ІНФОРМАЦІЯ ПРО БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ В ПОЛЬЩІ: З КАРТОЮ ПОЛЯКА, КАРТОЮ ПОБУТУ, ЗА ДОПОМОГОЮ СТИПЕНДІЙНИХ ПРОГРАМ ТА ІНШІ ВАРІАНТИ

Право на безкоштовну освіту в Польщі надають всі державні ВНЗ за умови, що майбутній студент має карту поляка або вид на проживання країни ЄС. Ці документи також дають можливість у майбутньому отримувати стипендію, що прирівнює права іноземного студента з польським. Зарахування до ВНЗ проводиться на загальних умовах конкурсу. У випадку вступу на платне навчання такі кандидати мають змогу отримати знижку на навчання у розмірі 30% від річної оплати.

У разі відсутності в іноземного студента карти поляка, все одно є шанс на навчання в Польщі безкоштовно. Для прикладу, безкоштовне навчання в Польщі можна отримати в Сілезькому Університеті в Катовіцах, Лодзькій Політехніці, Університеті Марії Кюрі-Склодовської (Люблін) та багато інших. Право на безкоштовну освіту також можуть отримати студенти, які володіють польською мовою на рівні С1, і це підтверджено сертифікатом Державної комісії з сертифікації знань польської мови.

Умови навчання за наявності карти поляка

Карта Поляка - безкоштовне навчання в польщі

Карта поляка це офіційний документ, який свідчить про належність особи до польської нації та надає іноземному студенту рівні права з польськими, тобто, можливість безкоштовної вищої освіти в Польщі та отримання щомісячної стипендії. Польські ВНЗ надають стипендії різного типу – соціального, за спортивні успіхи, за високі результати і досягнення у навчанні, а також направлені на допомогу у проживанні та харчуванні.

Студенти вступають на підставі однакових, загальних умов конкурсу. Для надання безкоштовного місця одні ВНЗ враховують бали ЗНО, інші – середній бал атестату або враховують оцінки із профільних предметів. У випадку отримання контрактного місця, деякі заклади можуть надати майбутньому студенту знижку на навчання у розмірі 30% від загальної суми.

Оформити карту поляка має можливість:

1. Особа, яка свідчить про свою належність до жителів Польщі та виконує наступні умови:

  • Знає мову (має хоча б початковий рівень) та видає її за рідну;
  • Знає та дотримується місцевих традицій або звичаїв;
  • Перед консулом може скласти декларацію в письмовому вигляді про те, що належить до польської нації;
  • Може довести той факт, що хоча б одна особа з сім’ї мала польську національність або громадянство.

2.  Особа, яка може у письмовому вигляді надати підтвердження з польської організації про свою активну діяльність, направлену на активний розвиток польської мови, культури, суспільства протягом щонайменше трьох років.

Можливість безкоштовного навчання в Польщі з Картою побиту

Карта Побиту - безкоштовна освіта в польщі

Карта побиту – офіційний документ, дійсний на всій території Євросоюзу, що підтверджує Ваше законне перебування у Польщі та надає ширші права за візу, у тому числі, право на безкоштовне навчання в Польщі без карти поляка.

Даний документ містить наступну інформацію: біометричну фотокартку, адресу місця реєстрації, особливі прикмети – зріст, колір волосся та очей, та номер PESEL (ідентифікаційний код особи, яка проживає в Польщі, складається з 11 символів). Карту кандидату видає губернатор того міста, де він має реєстрацію. Для отримання документу особа має відповідати одній з умов:

  • Проживати 5 років в Польщі з Картою тимчасового побиту;
  • Мати польське походження.

Маючи вид на проживання в будь-якій державі ЄС також можна претендувати на безкоштовне навчання в Польщі в одному із державних ВНЗ.

Безкоштовне навчання за наявністю сертифіката володіння польською мовою – умови та основні нюанси

Безкоштовне навчання за наявністю сертифіката володіння польською мовою

В 2018 році законодавство Польщі про вищу освіту потерпіло невеликих змін. Згідно цим корективам, усі майбутні іноземні студенти, які володіють польською мовою на рівні С1, можуть навчатися безкоштовно. Рівень повинен бути підтверджений тільки Державною комісією, що засвідчує знання польської мови як іноземної (certyfikatpolski.pl). Що означає даний рівень:

  • Вміння вільно спілкуватися польською мовою у звичних сферах життя, чітко і зрозуміло формулювати власні висловлювання, використовуючи граматично правильні схеми;
  • Легко знаходити потрібні слова навіть у спонтанних ситуаціях;
  • Широко розуміти довгі промови, визначати їх приховану суть;
  • Знати та правильно використовувати граматику: відмінювати неправильні дієслова, добирати влучні займенники та ін.;
  • Говорити та писати в офіційному та неофіційному стилях.

Відповідно до законодавства Польщі, місцем для здачі екзамену можуть виступати місцеві та іноземні ВНЗ, які мають у своїй навчальній програмі напрямок польської філології, а також заклади, що більше трьох років викладають польську мову як іноземну. Конкретніше, іспит для отримання сертифікату володіння польською мовою можна скласти в спеціально ліцензованих установах Польщі, деяких містах України, Росії, Італії, США, Німеччини та Білорусії.

На території Польщі можливість скласти іспит є тричі на рік у таких містах: Варшава, Гданськ, Катовіце, Краков, Люблін, Вроцлав, Жешув, Познань, Бидгош, Перемишль, Слупськ, Хелма, Лодзь та Ополе. В Україні – Київ, Стрий, Луцьк, Миколаїв (зверніть увагу, що список ліцензованих установ постійно змінюється).

У якому б місті не складався екзамен, можна бути впевненим у неупередженості комісії, так як робота надсилається у Варшаву, там перевіряється і виноситься остаточне рішення. Вартість екзамену складає 180 євро, ще 20 євро – за видання сертифікату. Якщо комісія не надала Вам відповідний рівень, сертифікат не отримуєте взагалі. Офіційна адреса комісії: м.Варшава, ul. Polna 40.

Новини та акції про навчання за кордоном

Внутрішньоуніверситетські пропозиції безкоштовного навчання в Польщі

Деякі місцеві ВНЗ самостійно встановлюють для своїх іноземних студентів стипендії, різноманітні знижки, промо-акції тощо, або взагалі звільняють від оплати (вступ проводиться на підставі конкурсу). Подібні програми вже не один рік пропонують:

Окрім цього, якщо студент має певні матеріальні проблеми, він може звернутися за допомогою до ректора чи декана свого факультету з проханням надати йому знижку на навчання або можливість взагалі не оплачувати заняття. Потрібно лише пояснити свою ситуацію, що склалася та надати документи, які зможуть хоча б частково її підтвердити.

Для того, щоб українцю отримати безкоштовне місце в одному із державних університетів потрібно готуватись заздалегідь: вчити польську мову, працювати над оцінками в атестаті, вести активну позакласну діяльність. Все це може вплинути на прийняття рішення щодо отримання безкоштовного місця.

Програми дофінансування від ЄС – шанс на безкоштовне навчання

Кожного року ЄС фінансує підготовку в університетах тих фахівців, яких ринок праці найбільше потребує. Як це відбувається: зацікавлений університет готує на конкурс у фонд ЄС спеціальні проекти за певним напрямом. Якщо проект затверджується комісією, то даному університету виділяються кошти на закупівлю необхідного обладнання для лабораторій чи аудиторій, покриття заробітних плат викладачам, надання стипендії кращим студентам чи взагалі звільнення їх від оплати за навчання.

За подібною програмою у 2019 році оголошує набір студентів Академія ім. А. Моджевського у м. Краків. Бюджетні місця освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» є на англомовному напрямі по спеціальностям «Менеджмент» та «Організація кіно- та телевиробництва» (30 місць). Для успішного вступу у ВНЗ потрібно надати міжнародний сертифікат, що підтверджує знання мови (рівень В2) або пройти тест у м. Київ. Право на безкоштовну освіту надається на весь період навчання – на 3 роки.

Також планується фінансування на польськомовних напрямках «Менеджмент» та «Безпека» (30 місць).

В минулому році безкоштовні місця пропонували WSEI Lublin, WSPA Lublin, WSSP Lublin, Morska Akademiaw Szczecinie. Варто пам’ятати, що документи бажано подавати якомога раніше, аби мати більше шансів на вступ, так як зарахування студентів відбувається в порядку черги. В подальшому ми будемо оновлювати інформацію про безкоштовні місця у ВУЗах Польщі, які пропонуватимуться у 2019 році.

Урядові та позаурядові стипендійні програми

Урядові стипендії дають можливість іноземним студентам навчатися на безкоштовній основі та щомісяця отримувати стипендію. Для її отримання необхідно подати заяву до найближчого від Вас консульства на території Польщі або подати заявку онлайн.

Урядові та позаурядові стипендійні програми Польщі

Перелік найпопулярніших безкоштовних студентських програм для іноземців, фінансованих Польщею.

  1. «Study tours to Poland». Це короткотермінова навчальна програма (тривалість – 12 днів), яка діє з 2004 року. Долучитися до участі в ній можуть успішні студенти, молоді спеціалісти та професіонали віком 18-21 рік з країн Східної Європи, Центральної Азії, Кавказу. Учасники відбираються за результатами конкурсу і формуються в групи по 11 осіб. Поїздки організовуються навесні та восени кожного року. Мета програми – знайомство з суспільним та культурним життям Польщі, університетським середовищем, участь у лекціях, тренінгах та різноманітних заходах, для прийняття остаточного рішення про вступ до польського ВНЗ. Організатори надають можливість безкоштовного проживання та харчування, видають запрошення, яке допомагає в отриманні візи на час дії програми. Натомість, учасник самостійно має оформити медичне страхування та покрити частину витрат, пов’язаних з поїздкою. Більш детальну інформацію про програму та умови подачі заявки Ви можете отримати на сайті http://www.studytours.pl/stp-dla-studentow-w-pigulce/.
  2. «Gaude Polonia». Це стипендіальна програма, яка триває 6 місяців. Долучитися до неї, в першу чергу, можуть громадяни з Білорусії та України. Програма може зацікавити культурних діячів, літераторів, художників, мистецтвознавців та інших осіб, які хочуть вдосконалити свої вміння, популяризують польську культуру та можуть представити власні досягнення у сферах кіно, музики, театру, літератури, фотографії, музейної справи та ін.. Організатори надають учасникам безкоштовне житло та стипендію у розмірі 3500 злотих/місяць. Кандидати мають відповідати наступним вимогам: мати вищу освіту, володіти мовою (хоча б початковий рівень), бути не старшим 40 років (в окремих ситуаціях – 45 років), підготувати пакет документів – анкету, рекомендаційні листи від митців обраної сфери діяльності (не менше 2 шт), портфоліо. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/stypendia/programy/gaude-polonia.
  3. «Teraz Wrocław». Проект, який був заснований у 2006 році спільними зусиллями міської влади та Вроцлавських ВНЗ. Програма може зацікавити тих, хто бажає навчатися саме у закладах м. Вроцлав. Основна мета проекту – зацікавити вихідців з території країн Східної Европи до навчання у даному місті та спростити їм процедуру вступу. Програма носить некомерційний характер, тому учасники нічого не оплачують. Крім цього, за термін дії проекту вони отримують безліч безкоштовних професійних консультацій, спрощений вступ до обраного ВНЗ та якісне навчання там. Основні вимоги до кандидата: участь у програмі вперше, відсутність Карти Поляка, наявність атестату або диплому бакалавра (для бажаючих вступати в магістратуру), володіння польською мовою (рівень В1). У випадку повної відповідності учасника даним критеріям, його анкета передається на розгляд до обраного ВНЗ. Слід пам’ятати – можна обрати лише один заклад, факультет та напрям навчання. Щоб отримати шанс на безкоштовну вищу освіту в Польщі в межах програми, треба пройти конкурс за наступними показниками: рівень знання мови, середній бал атестату, рівень оцінок профільних дисциплін, сила мотивації. Детальну інформацію можна знайти на сайті http://study-in-wroclaw.pl/ua/що-таке-проект-teraz-wroclaw/правила-участі/.
  4. Стипендіальна програма ім.Л. Кіркланда. Мета – зацікавити молодих політологів, експертів, журналістів та інших діячів, дії яких направлені на розвиток економіки, суспільної думки та демократії у власній країні чи регіоні. Термін дії програми – 2 семестри, дається можливість післядипломної освіти у польському ВНЗ, після – професійне стажування (2-4 тижні) в установах держави. Організатори компенсують усі витрати учасникам, надають стипендію – 1800 злотих/місяць та необхідні навчальні матеріали. Основні вимоги до кандидата – наявність вищої освіти, знання мови для вільного професійного спілкування та написання робіт. Подати заявку можна щорічно у березні. Детальніше – на сайті: http://www.kirkland.edu.pl/kirkland2017/index.php/ru-ru/aktualnosci-4/konkursy.
  5. «Erasmus+». Це європейська програма обміну студентів, яка включає в себе безліч стипендій, грантів, варіантів стажувань та ін..Детальніше про умови участі, основні вимоги, терміни та конкретні програми можна дізнатися на офіційній сторінці: http://erasmusplus.org.pl/jak-zlozyc-wniosek/.
  6. Стипендіальна програма ім. К. Скубішевського. Даний проект – це шанс пройти професійне стажування в галузі права, політики чи історії в обраному ВНЗ Польщі. Мета програми – зміцнити демократію країни, права людини. Основні вимоги до кандидатів: громадянство країн Центральної та Східної Европи, Кавказу, Прибалтики, Балканів, Росії чи Середньої Азії, наявність захищеної докторської дисертації, активна діяльність у вказаній області, високий рівень володіння англійською та польською мовами, вік до 40 років. Організатори програми надають учасникам стипендію у розмірі 28940 злотих за весь період стажування (9 місяців). Заявку на участь можна подати до середини квітня кожного року. Детальніше – на сайті http://www.skubi.net/stypendium2017.html.
  7. «Thesaurus Poloniae». Це стипендіальна програма терміном 3 місяці, яка почала свою роботу з кінця 2009 року, реалізована Міжнародним Центром Культури у м. Краків. Робота проекту направлена на зацікавлення іноземних вчених, які займаються культурним та історичним питанням Польщі та країн Центральної Європи. Долучитися до програми можуть професори, кандидати зі ступенем доктора, молоді докторанти. Організатори надають щомісячну стипендію у розмірі 3500 злотих (2500 злотих – для молодих докторантів) та грант на закупівлю необхідних навчальних матеріалів – 1500 злотих в одноразовому порядку. Для подачі заявки необхідно надіслати своє резюме, два рекомендаційні листи (для молодих докторантів), есе в розмірі 500 слів з описом основних положень майбутньої дослідницької діяльності. Детальнішу інформацію можна дізнатися на сайті МЦК: http://mck.krakow.pl/thesaurus-poloniae.
  8. Стипендіальна програма ім. С. Банаха. За умовами проекту, студентам-вихідцям країн «Східного партнерства», зокрема, України, оплачують навчання на магістратурі або докторантурі на обраному факультеті польського навчального закладу. Організатори надають учасникам програми щомісячну стипендію у розмірі 1350 злотих. Основна вимога до кандидата – високий рівень знань польської мови, так як це мова навчання. Заявку на участь у програмі можна подати у червні щорічно. За детальнішою інформацією зверніться на сайт: https://nawa.v.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-stypendialny-im-stefana-banacha.

Можна побачити, що Польща відкрита для надання можливостей випускникам шкіл, бакалаврам, магістрам, аспірантам та навіть професіоналам отримати нові знання і досвід європейського рівня. Не варто гаяти час – поспішайте за своїм шансом на якісну, доступну або безкоштовну освіту в Польщі.

Відповіді на поширені запитання

✅ Навчання в державних закладах середньої освіти у Польщі є безкоштовним для поляків та іноземців. Найуспішніші учні отримують заохочення у вигляді стипендій або можливості пройти практику в інших країнах ЄС.

✅ Іноземці можуть вчитись на магістратурі в Польщі безкоштовно, якщо вони мають Карту Поляка, вид на проживання, виграли стипендію університету або є учасниками грантової програми, яка оплачує навчання студента.

Карта Поляка (Karta Polaka) засвідчує приналежність до Польського Народу. Власник документа має права на: безкоштовне навчання у державному ВНЗ на стаціонарі та лише польською мовою, можливість отримувати стипендію, безкоштовну медичну допомогу та ін.

Поділитися:

Новини