ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАВЧАННЯ В ПОЛЬЩІ: ОСНОВНІ АСПЕКТИ ТА УМОВИ НАВЧАННЯ/ПРОЖИВАННЯ
- Переваги навчання
- Навчальний процес
- Тривалість навчання
- Структура освіти
- Дошкільна освіта
- Початкова школа
- Середня школа
- Університети
- Мови навчання
- Навчання польською мовою
- Англомовне навчання
- Проживання
- Вартість навчання
- Харчування
- Медичне страхування
- Віза та карта побиту
- Робота під час і після навчання
- Відповіді на поширені запитання
Цілеспрямована молодь, заручившись підтримкою батьків, прагне здобути якісну вищу освіту, яка дасть можливість у майбутньому знайти цікаву та добре оплачувану роботу. Роботодавці не тільки з України, але й з усієї Європи та інших країн прагнуть наймати на роботу кваліфікованих фахівців з хорошою теоретичною та практичною підготовкою. Обравши навчання в Польщі, молодь отримає саме таку підготовку.
Переваги навчання в Польщі:
- Доступні ціни на навчання, проживання та харчування. Ціни в польських університетах починаються від 900 євро на рік. Це доступна ціна у порівнянні з іншими європейськими університетами. На інші витрати студенту знадобиться біля 250-350 євро на місяць. До цих витрат відноситься оренда кімнати у гуртожитку (у випадку оренди квартири ціна буде більшою), харчування, проїзд та інші витрати.
- Відсутність мовних бар’єрів. Вивчити польську мову молодь може дуже швидко, всього за декілька місяців. Отже, абітурієнти без проблем зможуть вільно спілкуватися зі своїми однокурсниками та розуміти мову навчання.
- Відсутність вступних іспитів при вступі до польських університетів (у більшості випадків, якщо ж мова йде про рейтингові університети Польщі, то вони можуть перевірити рівень мови кандидата або брати до уваги оцінки із свідоцтва про закінчення школи або ЗНО). До того ж, у деяких навчальних закладах не вимагають навіть сертифікат про знання польської мови. Отже, українські абітурієнти можуть без усіляких перешкод після закінчення 11-го класу вступати до ВНЗ Польщі.
- Студенти мають право не тільки вчитись, але й працювати впродовж усього навчального року. Це відноситься не тільки до польських, а й до іноземних студентів. Для працевлаштування не потрібно отримувати жодних дозволів на роботу.
- Польські університети добре знані не лише своєю якістю освіти, але й багатовіковою історією. У цій країні розташований Ягеллонський Університет – один з найстаріших та найбільш знаних європейських університетів. Його було засновано у Кракові ще у далекому 1364 році.
- У Польщі можна навчатися не лише польською, але й англійською мовою. Тому якщо абітурієнт добре володіє англійською мовою, то може обрати англомовну програму.
- Наявність безкоштовних навчальних програм для іноземців у Польщі. Один з прикладів – програми, що фінансуються ЄС або урядом Польщі.
Навчальний процес
Студенти у Польщі вчаться за Болонською системою, яка передбачає контроль якості освіти та отримання двох ступенів – бакалавра, а після нього – ступеня магістра. Навчання триває від 3-х до 6-ти років. Рівень знань студентів оцінюються за 5-тибальною системою. Випускники польських ВНЗ можуть отримати ступінь бакалавра, інженера, а також магістра.
Тривалість навчання:
- бакалаврат – 3 роки;
- бакалаврат (інженерні спеціальності) – від 3,5 до 4-х років;
- магістратура – 2 роки;
- неподільна магістратура – 5-6 років.
Студенти мають змогу обрати форму навчання – стаціонарну або заочну. Під час стаціонарного навчання студенти відвідують пари з понеділка до п'ятниці. Кожного тижня студенти мають 1 вільний від пар день, під час якого займаються самопідготовкою. У цей день студенти ходять до бібліотек, працюють з науковою літературою, готуються до занять.
Обравши заочну освіту, студенти відвідують заняття двічі на місяць у вихідні дні. Для них проводяться лекційні, практичні та семінарські заняття, а також заліки та екзамени. Також студенти мають змогу обирати кілька предметів на вибір окрім обов’язкових дисциплін.
Навчання у студентів польських ВНЗ розпочинається з 1 жовтня. Зимовий семестр закінчується 31 січня. Сесія триває з кінця січня до 11 лютого. Весняний семестр починається з 1 березня та триває до 30 травня. Далі проходить літня сесія – з 1 до 20 червня.
Найдовші канікули у студентів – на католицьке Різдво, з 20 грудня до 2 січня. Зимові канікули проходять з 23 лютого до 1 березня, літні канікули – з 20 червня до 1 жовтня (приблизний графік, точний залежить від університету). Під час літніх канікул студенти часто подорожують до інших країн Європи, США та Азії, проходять практику, стажування та мають можливість взяти участь у обміні студентами.
Структура освіти в Польщі
Освіта у Польщі поділяється на дошкільну, початкову, загальну середню та вищу.
Дошкільна освіта
У дитячих садках проходить навчання дітей віком від 3-х до 6-ти років. Більшість дитсадків у цій країні – муніципальні. Спочатку, до 5-ти років, діти можуть ходити в садок за бажанням батьків. У 6-річному віці всіх дітей обов'язково віддають у садок для отримання дошкільної освіти, де дітей впродовж року готують до школи.
Початкова школа
До школи дітей ведуть у 6 чи 7 років, а сам процес навчання триває 8 років. З 1 до 3 класу діти вчаться у одного вчителя, поділ на предмети – відсутній. До школярів додатково залучаються лише профільні вчителі – іноземної мови, музики та фізкультури. З 4 до 8 класу школярі вчаться у різних вчителів за профільними предметами. Потім школярі здають екзамени у тестовій формі. Центральна екзаменаційна комісія займається розробкою тестувань для школярів.
Середня школа
У середній школі учні вчаться 4-5 років. Цей термін буде залежати від того, який заклад обере учень – ліцей або технікум. У ліцеї навчання триває 4 роки, у технікумі – 5 років. Після закінчення технікуму або ліцею учні здають екзамен на атестат зрілості, якщо хочуть продовжити освіту в університеті.
Університети
Спочатку студенти навчаються на бакалавраті впродовж 3-3,5 років, далі – на магістратурі – 1,5-2 роки. У Польщі також є змога вступити на неподільну магістратуру, де вчаться 5-6 років. В основному, це такі спеціальності як лікарська справа, а також психологія та право. Випускники-магістри можуть в подальшому вступати до докторантури, якщо зацікавлені займатися наукою.
Мови навчання
У польських університетах можна обирати мову навчання – польську або англійську.
Навчання польською мовою
Щоб успішно вступити до ВНЗ Польщі, необхідно підтвердити рівень знання польської мови. Щороку університети ставлять все жорсткіші вимоги до оцінювання знання мови та вимагають сертифікат не нижче рівня B1-B2. Підтвердити свої знання абітурієнт може одним з 3-х способів:
- склавши державний сертифікаційний іспит з польської мови;
- отримавши підтвердження від обраного польського ВНЗ про високий рівень володіння польською мовою;
- пройшовши річні підготовчі курси при ВНЗ Польщі.
Проект «Освіта без кордонів» підготував для абітурієнтів та для всіх бажаючих хорошу пропозицію – курси польської мови. Навчання проходить у невеликих групах із залученням найкращих викладачів. Після проходження курсів Ви отримаєте такі переваги:
- будете знати мову на рівні, достатньому для вступу до польських навчальних закладів – не лише технікумів та ліцеїв, але й університетів;
- зможете вільно спілкуватися польською мовою під час навчання та у вільний час;
- отримаєте відповідну підготовку для складання іспитів, щоб отримати дозвіл на проживання у Польщі або карту поляка;
- отримаєте достатні знання для працевлаштування у Польщі;
- дізнаєтесь більше про історію та культуру поляків;
- зможете дивитись польське кіно та читати літературу.
Англомовне навчання
Велика кількість польських ВНЗ пропонує навчання не лише польською, але й англійською мовою. Варто знати, що вчитися на англомовних програмах буде дорожче. Для вступу на англомовну спеціальність необхідно здати іспит та отримати міжнародний сертифікат такого рівня, як TOEFL, CAE, IELTS, CPE. У деяких ВНЗ пропонують більш поблажливі умови для абітурієнтів: при вступі такий сертифікат не вимагають, проте після закінчення 1-го року навчання студент повинен скласти такий іспит та отримати міжнародний сертифікат. В деяких ВНЗ Польщі проводиться мовний іспит у онлайн режимі.
Проживання
При більшості польських університетів є гуртожитки, де живуть студенти. Є 2 види гуртожитків – звичайні та приватні. Ціна за проживання у звичайному гуртожитку становить 300-700 PLN на місяць. При приватних університетах не завжди є гуртожитки. У такому разі студенти мають змогу оселитися у приватному гуртожитку, ціна за проживання у якому може коливатися в межах 500-1600 PLN на місяць.
Альтернатива – орендувати квартиру. Вартість оренди буде залежати від міста, місця розташування та умов, та буде становити в межах 500-1500 PLN на місяць з однієї людини. До вартості оренди також будуть додаватися й комунальні витрати.
Вартість навчання
У польських університетах ціни значно доступніші, ніж у більшості європейських ВНЗ. В середньому, університети Польщі ставлять такі ціни за рік:
- приватні ВНЗ – від 800 євро;
- державні ВНЗ – від 1 тис. євро;
- навчання з Картою Поляка – безкоштовне.
Змогу вчитися безкоштовно отримують також ті іноземні студенти, які успішно пройшли конкурс в одному з університетів. Щороку державні університети оголошують конкурс для талановитої молоді, проте кількість місць – обмежена.
Плата за навчання може розбиватися на рік або на семестри. Також потрібно одноразово сплатити реєстраційний внесок у розмірі від 20 до 350 євро, сума залежить від університету.
Будуть також деякі додаткові витрати:
- щомісяця на проживання, харчування та кишенькові витрати – біля 300 євро;
- на медичне страхування – біля 30 євро щороку;
- сервісний збір у візовому центрі – 15 євро.
Новини та акції про навчання за кордоном
Новини та акції про навчання за кордоном
Харчування
Студенти, які живуть у гуртожитках або орендують квартиру, мають змогу готувати самостійно. Також у студмістечках є їдальні та кафе, де можна недорого та смачно поїсти. Продукти харчування у Польщі коштують приблизно стільки ж, як і в Україні.
Серед кращих польських супермаркетів з вигідними цінами – Biedronka, LIDL, Champion, Żabka, Carefur. Всі ці магазини пропонують відмінну якість продуктів.
Середні ціни на основні продукти харчування у Польщі, у злотих (PLN):
- молочні продукти: молоко – 2,5 PLN, йогурт – 1,5 PLN, масло – 3,5 PLN, сир – 17 PLN;
- м’ясо та м’ясні продукти: курятина, свинна вирізка – 15 PLN, яловича вирізка – 25 PLN, ковбаса – 15 PLN;
- напої: сік – 2,5 PLN, чай (50 пакетиків) – 5 PLN, кава (500 г) – від 11 PLN,
- овочі та фрукти: картопля та морква – 1,5 PLN, яблука – 2 PLN;
- інші продукти: хліб – 2,7 PLN, рис – 3 PLN, цукор – 4 PLN, 1 л олії – 5 PLN, макаронні вироби – 2 PLN.
Також студенти мають можливість харчуватися у їдальнях та кафе, де ціна одного повноцінного сніданку, обіду або вечері може скласти від 8 до 25-ти PLN.
Медичне страхування
Польські та іноземні громадяни, які проживають на території країни (у тому числі й студенти) зобов’язані мати поліс медичного страхування. Можна застрахуватися у Державній страховій компанії (NFZ). У разі звернення до лікарні, здачі аналізів, проведення діагностики, лікування Вам будуть покриті усі витрати.
Добровільне медичне страхування підходить для осіб, які хочуть убезпечити себе від нещасних випадків. Оформити таку страховку можуть особи віком від 18-ти років.
У Польщі також працюють приватні медичні страхові компанії – наприклад, Medicover, Enelmed, Luxmed. До цих компаній часто звертаються люди, які віддають перевагу більш швидкому обслуговуванню.
Віза та карта побиту
Студенти першого року навчання, обов’язково, з метою легалізації свого перебування роблять національну польську візу типу D. Після її закінчення є два варіанти: продовження візи або отримання так званої карти побиту «karta pobytu», яку можна робити із 18-річного віку або за присутності батьків неповнолітньому.
Карта побиту дає змогу законно проживати у Польщі. Отримавши карту побиту, Ви будете мати більше прав, аніж з будь-яким типом візи. Таким чином, права осіб з картою побиту практично аналогічні правам польських громадян. Така карта видається воєводою згідно місця прописки та містить такі дані: ПІБ, національність, біометричні дані, адресу проживання та ін.
Є 2 види карти побиту:
- карта сталого побиту (КСП): дійсна 10 років та підтверджує, що особа буде постійно проживати на території Польщі;
- карта тимчасового побиту (КТП): видається на певний період – на 1, 1.5, 2 роки і т.д. Таку карту можуть отримати студенти, офіційно працевлаштовані особи, а також особи, які знаходяться у шлюбі з громадянами Польщі.
Особи, які отримали КТП, мають ряд переваг. Зокрема, вони не повинні щоразу відкривати візу, щоб в’їхати до ЄС, вони мають змогу оформити власний транспорт або нерухомість та не повинні отримувати спеціальний дозвіл на роботу. Також, маючи КТП впродовж 5-ти років, можна претендувати на отримання КСП.
Працевлаштування під час і після навчання
У польських університетах заняття проводяться 4 дні на тиждень, тобто студенти мають 3 вільних дні, під час яких можна влаштуватися на підробіток. Деякі студенти підробляють по кілька годин щодня після занять. Та найбільше підзаробити студенти мають змогу саме під час літніх канікул. Навіть студенти-іноземці, в тому числі й українці, які мають лише студентську візу, мають право працювати у Польщі під час літніх канікул.
Більшість студентів підробляють у закладах громадського харчування – ресторанах та кафе. Тут можна влаштуватися офіціантом, барменом, помічником кухаря тощо. Тут платять 6-13 PLN/год. Студенти часто проводять на замовлення анкетування, така праця може приносити 5-40 PLN за анкетування. Можна влаштуватися на посаду хостеса та зустрічати клієнтів в ресторані, можна роздавати листівки – за таку працю платять 5-10 PLN/год.
Студенти можуть влаштуватись на оплачувану практику або стажування у різні компанії. Після завершення такої практики студентам часто пропонують працевлаштування. Альтернативний варіант – проходження стажування у інших країнах ЄС або США, де за час літніх канікул можна дуже добре заробити.
Можна добре підзаробити і на репетиторстві. Наприклад, є чимало бажаючих, які хочуть вивчити українську, англійську або російську мову. За годину репетиторства можна отримувати дохід 30-40 PLN. Також можна працювати у кол-центрі, заробляючи біля 10-15 PLN/год.
Основна мета випускника університету – знайти цікаву і добре оплачувану роботу. Завдяки європейському диплому випускники польських університетів можуть працевлаштуватися у будь-якій країні ЄС, а також і в Україні. Для допомоги студентам при університетах працюють центри праці, які пропонують на вибір велику кількість вакансій. До цього центру мають можливість звертатися усі студенти та випускники.
Поділитися: