Навчання в Канаді

План

  1. Переваги навчання
  2. Навчальний процес
  3. Структура освіти
  4. Мовні курси
  5. Ціна навчання
  6. Дозвіл на навчання та студентська віза
  7. Корисні поради

Студенти, які здобувають освіту в Канаді

За рівнем освіти Канада не поступається ні Великій Британії, ні США, ні будь-яким іншим країнам Європи. Проте, якщо порівнювати ціни на навчання, то у Канаді вони значно нижчі, аніж у Великій Британії чи у Сполучених Штатах. Більшість фахівців вважають, що молодий вік Канади позитивно впливає на освітню сферу, адже навчальні заклади з більшою готовністю відносяться до інновацій та змін.

В закладах Канади прийнято підтримувати хороші відносини між студентами та викладачами, що позитивно впливає на ефективність засвоєння знань. Студенти відчувають себе тут наче вдома, адже в Канаді перебуває значна кількість емігрантів. В зв’язку з цим, в країні відсутня дискримінація чи будь-яка зверхність, що також створює комфортний психологічний клімат для навчання.

Вищу освіту в Канаді можна здобути як в університетах, так і у коледжах. Відрізняються дані заклади лиш тим, що у коледжах відсутні програми магістратури.

Переваги навчання в Канаді:

  1. Доступна ціна
    У Канаді студентам пропонують високу якість освіти за помірну ціну. Також вартість проживання та харчування у Канаді є значно меншою, ніж у США та багатьох інших країнах.
  2. Висока якість освіти
    Більшість освітніх закладів у Канаді є державними, тому якість освіти у них суворо контролюється. Велику увагу у канадських закладах освіти приділяють практичній підготовці молоді. Усі навчальні дисципліни в університетах та коледжах Канади викладаються на дуже високому рівні.
  3. Легкість вступу
    Стати студентом університету Канади можна одразу ж після закінчення навчання у школі. При вступі потрібно подати документ про повну загальну середню або вищу освіту та додати результат мовного тесту. Також потрібно довести свою фінансову спроможність. Якщо ж ви недостатньо добре володієте англійською мовою, то вам можуть запропонувати часткову завантаженість. Що це означає? Студенти інтенсивно вивчають мову, а також 1-2 фахових предмети до тих пір, поки не підвищать свій рівень володіння мовою. У школярів є можливість вступити до канадського університету або коледжу ще під час навчання в 11 класі!
  4. Відсутність вікових обмежень
    Ви можете вступити на навчання до Канади практично у будь-якому віці після закінчення середньої школи. Тобто подати свої документи до вузів Канади можна і в 25, і в 30, і в 50 років.
  5. Можливість отримати стипендію або знижку на навчання
    Іноземні, у тому числі й українські студенти, які добре вчаться, можуть претендувати на отримання стипендії або на суттєву знижку на навчання – від 50% до 70%. Також студенти можуть отримати грант на навчання в Канаді. Участь у стипендіальних програмах дає змогу студентам ґрунтовно займатися науковими дослідженнями та отримувати винагороду за свою роботу, або ж безкоштовно пройти освітній курс з управління бізнесом, інженерної справи, мистецтва або з іншої галузі на вибір студента.
  6. Практична спрямованість коледжів
    Коледжі Канади дбають про практичну підготовку молоді. Саме тому навчальні програми коледжів розробляються з врахуванням зауважень та рекомендацій великих компаній-роботодавців. Окрім цього, студенти мають можливість проходити оплачувану практику. Ціна в коледжах Канади в 1,5-2 рази менша, ніж в університетах!
  7. Розвинена інфраструктура та технічна оснащеність вузів
    Кращі вузи Канади мають не лише розвинену інфраструктуру, але й найновіше обладнання для проведення лабораторних досліджень. Лекційні аудиторії та лабораторії обладнані сучасною технікою, а корпуси розміщені на великій площі та мають зелені зони для відпочинку.
  8. Можливість працевлаштуватися під час навчання
    Можна суміщати вищу освіту в Канаді та роботу. Це стосується й іноземних громадян, в тому числі українців. Впродовж навчальних семестрів можна працювати 20 годин на тиждень. На канікулах можна працювати цілий робочий день. Студенти заробляють в межах 8-15 канадських доларів за годину.
  9. Швидка адаптація
    Для іноземців вузи Канади створюють найкращі умови для швидкої адаптації. Це стосується й коледжів. Українська молодь почуває себе комфортно, оскільки на території Канади є багато українських громад, часто можна зустріти своїх співвітчизників.
  10. Навчання – шлях до імміграції
    Після отримання диплому про вищу освіту українці можуть впродовж 1-3 років залишатися на території Канади, щоб знайти собі роботу. Для цього молоді потрібно подати заявку на постійне місце проживання (ПМП). Досвід багатьох випускників показує, що така практика є позитивною. Якщо не вдалося отримати посвідку на ПМП після закінчення освітнього закладу, тоді треба йти іншим шляхом: подати документи на робочу візу та продовжувати її до того часу, поки отримаєте ПМП.

Навчальний процес

Переважна кількість навчальних закладів Канади є державними, поміж ста університетів приватних буде менше тридцяти.

Одна з переваг системи освіти у Канаді – значна кількість програм, що орієнтовані на засвоєння практичних професійних вмінь та навичок. Такі програми включають стажування, орієнтовані на фактичний попит ринку праці та тривають від 1 до 3 років. В результаті таких програм студенти здобувають конкретну спеціальність та отримують документ про освіту.

Дво- та трирічні програми дають змогу за короткий період здобути освіту, з якою вже можна працевлаштуватися. Така вища освіта, яка не є бакалавріатом, вважається унікальною пропозицією Канади: дворічна програма має назву «Diploma», трирічна «Advanced diploma», чотирирічна (бакалавр) – «Degree».

Після школи адаптація краще проходить у коледжах, адже у порівнянні з університетами, там практики більше ніж теорії, а навчальні групи є меншими. Відтак, викладачі можуть приділити увагу кожному студенту. Після двох-трьох років навчання в коледжі можна сміливо продовжувати навчання в університеті, таким чином заощадивши кошти.

Ще один плюс навчання у Канаді – можливість змінити спеціальність у postgraduate-програмах. Особа, яка має освіту в одній сфері (мінімум бакалавра), може здобути іншу спеціальність на післядипломних програмах (не плутати з магістратурою) у коледжах та в деяких ВНЗ.

Новини та акції про навчання за кордоном

Структура освіти в Канаді

Система освіти Канади має свої особливості. Канада складається з 10 провінцій, кожна з яких має широку автономію. У кожній з провінцій сформована своя система освіти. Наприклад, у більшості провінцій освіта є обов’язковою для дітей від 6 до 16 років, а в провінціях Нью-Брансвік і Онтаріо – до 18 років.

Проте є загальні засади, за якими функціонує система освіти в Канаді:

Дошкільна освіта

Отримати дошкільну освіту можуть діти віком до 6 років. Відвідувати дитячі садочки в Канаді не обов’язково. Дитсадки в країні платні. Держава надає допомогу у формі субсидій для тих родин, чиї діти відвідують дитячі садочки.

Шкільна освіта

Учні, які здобувають шкільну освіту в Канаді

Навчання в школі для канадців є безкоштовним та обов’язковим. У школі навчаються діти віком 6-16 років. Шкільна освіта в Канаді для іноземців є платною. Навчання проходить однією з офіційних мов – англійською або французькою.

Є 2 типи шкіл – державні та приватні. Більшість шкіл – державні. Також є громадські школи, де молодь навчається разом, а є католицькі, де хлопці та дівчата вчаться окремо.

Спочатку діти йдуть у початкову школу, з 6 до 12 років, де вчаться, відповідно, з 1 до 6 класу. Потім учні переходять до середньої школи, де вчаться з 13 до 18 років, з 7 до 12 класу.

Батьки можуть відправити дитину вчитись у приватну школу. Хоч ціни на навчання в Канаді у приватних школах є високими, тут пропонують дуже високий рівень освіти. Приватні школи обладнані сучасною технікою, мають прекрасні гуртожитки та спортивні комплекси. Також до викладання запрошуються найкращі вчителі.

Освітній процес є дуже гнучким та пристосованим під потреби учнів. Є обов’язковий перелік предметів та предмети на вибір. Батьки разом з дітьми можуть формувати навчальну програму на свій вибір.

Контроль знань проходить у формі письмових робіт. Кожен учень обов’язково повинен провести самостійне дослідження на обрану тему.

Оцінки в школах ставлять не у балах, а у відсотках. Потім їх підсумовують та виводять середнє значення. Щоб перейти до наступного класу, потрібно набрати від 50% і вище.

У канадських школах вчителі не мають права підвищувати на учнів голос. Навпаки, школярів всіляко заохочують до навчання. Що стосується обдарованих дітей, то вони зазвичай вчаться у спеціалізованих школах і навіть можуть закінчити школу на декілька років раніше, аніж ровесники.

Вища освіта Канади

Вищу освіту можна отримати в коледжах та університетах. Після закінчення навчання в коледжах випускники отримують диплом про присвоєння спеціальності, після закінчення університету – диплом та науковий ступінь. Для українців університети Канади дають можливість отримати якісну освіту у сфері інженерії, інформаційних технологій, вивчення надр, готельно-ресторанного бізнесу та ін.

Скільки коштує навчання в Канаді? Вищу освіту пропонують в основному державні освітні заклади. Незважаючи на це, вона є платною. Є й приватні освітні заклади, засновані християнськими громадами. Вартість освіти в Канаді для українців та інших іноземців приблизно вдвічі вища, ніж для канадців. Це стосується державних освітніх закладах. У приватних університетах ціна за навчання для іноземців та канадців приблизно однакова.

Коледж

У коледжах вчаться 2 роки. Хоч таке навчання і не дає наукового ступеня, такі освітні заклади користуються великою популярністю серед молоді. Кращі коледжі Канади роблять більших ухил не на теоретичну, а на практичну підготовку молоді. Після закінчення таких освітніх закладів випускники отримують сертифікат чи диплом з обраної спеціальності. Часто роботодавці більш охоче беруть на роботу випускників коледжів, ніж університетів, адже вони мають кращу практичну підготовку.

Університет

Спочатку абітурієнти вступають на бакалаврат, де вчаться 3 роки. Після отримання ступеня бакалавра студенти 1-2 роки вчаться на магістратурі. Потім, за бажанням, можна продовжити навчання та ще через 4 роки отримати ступінь доктора наук.

Студенти канадських університетів можуть навчатися одразу на 2-х спеціальностях. Розклад занять гнучкий.

Диплом університету допомагає влаштуватись на хорошу роботу. Перелік спеціальностей формується з врахуванням вимог ринку праці. Значна частина часу у навчальному процесі відводиться на стажування. Часто такі стажування оплачуються. Великі компанії співпрацюють з університетами та відбирають собі на стажування розумних та цілеспрямованих студентів, яких потім можуть запросити до себе на роботу.

Часто студенти припиняють навчання вже після отримання диплому бакалавра та шукають собі роботу за фахом. На магістратуру тут зазвичай вступає та молодь, яка планує викладати та займатися науковою діяльністю.

Післядипломна освіта

У Канаді можна підвищити кваліфікацію, здобути вищий науковий ступінь, отримати другу спеціальність та продовжити навчання, яке колись не вдалось закінчити. Щоб отримати другу вищу освіту потрібно мати диплом бакалавра та успішно скласти іспит з англійської мови. Можна навчатись на магістратурі або відвідувати спеціалізовані курси. Але варто мати на увазі: всі ці варіанти – платні, бюджетних форм навчання у таких випадках немає.

ОсвітаОсвітній рівеньНазва закладуЗ якого віку
необов’язковадошкільна освітадитячий садоквід 3 - 6 років
обов’язковашколапочаткова школа з 1-6 класивід 6 – 12 років
середня школа з 7-12 класивід 13 – 18 років
необов’язковавища освітаколеджвід 18 - 20 років
університет (бакалавр)від 18 - 21 років
університет (магістр)від 21 - 22 років
докторантуравік не обмежений

Мовні курси в Канаді

Такі курси відвідують люди, які хочуть покращити свій рівень володіння мовою, підготуватися до майбутнього навчання в університеті, коледжі або майбутнього кар’єрного розвитку.

У Канаді можна вчити англійську та французьку мову. Мовні курси пропонують при коледжах та університетах, а також у мовних школах. Англійську мову найчастіше вивчають у таких провінціях як Саскачеван, Новий Брунсвік, Онтаріо, Манітоба та Британська Колумбія. Французьку мову зазвичай їдуть вчити у провінцію Квебек.

Ключові переваги навчання на мовних курсах у Канаді:

  1. Ціна за навчання на 20-30% нижча, ніж у США та країнах ЄС.
  2. Вартість проживання у Канаді нижча, ніж у США та Англії.
  3. Якість освіти повністю відповідає міжнародним стандартам.
  4. У разі успішного навчання у мовних школах можна вступити до канадських коледжів та університетів без здачі мовних тестів.
  5. Навчання проходить у багатонаціональних групах, що дозволяє швидко подолати мовний бар’єр та отримати безліч нових знайомств.
  6. Великий вибір мовних центрів для вивчення англійської та французької мови.
  7. Є змога обрати навчання у спокійному місті (як Шарлоттаун) або у мегаполісі (як Ванкувер, Торонто, Монреаль).

Навчання в Канаді: ціна

Дуже часто молодь цікавиться, скільки коштує освіта в Канаді. Навчання в Канаді для іноземців та для громадян країни є платним. Ціна за 1 рік навчання у коледжі коштує в середньому 11-17 тис. доларів. Вартість навчання в університетах Канади – в середньому 17-25 тис. доларів за рік. Окрім навчання потрібно буде оплачувати проживання, харчування та інші витрати.

Дозвіл на навчання та студентська віза в Канаду

Абітурієнти, котрі отримали дозвіл на навчання в Канаді

Щоб навчатись в канадських університетах потрібно мати гостьову візу або дозвіл на навчання. Важливо розуміти різницю між ними.

Гостьова віза (Temporary Resident Visa або TRV)

Підходить для осіб, які планують вчитися у Канаді впродовж періоду, що не перевищує 6 місяців. Наприклад, таку візу відкривають щоб поїхати на короткострокові мовні курси або ж на програму підготовки до вступу в коледж чи університет (якщо тривалість програми не перевищує 6 місяців).

Заборонено працювати з гостьовою візою.

Під час в’їзду до Канади у паспорт ставлять штамп, де вказана дата перетину кордону. Також на штампі може бути написана дата, до якої потрібно виїхати з Канади. У разі відсутності такої дати Ви маєте знати: термін Вашого перебування у країні не має перевищувати 6 місяців від дати в’їзду. У разі, якщо Вам не поставили штамп у паспорт, де зазначається дата в’їзду, потрібно зберегти посадковий талон (boarding pass). Цей талон і буде доказом того, коли Ви в’їхали в країну.

У разі, якщо Вам необхідно продовжити термін перебування у Канаді, потрібно подати документи для отримання дозволу на навчання. Це треба зробити за межами Канади, тобто Вам доведеться повернутися до України.

Деякі студенти спочатку подають документи на отримання дозволу на навчання, як ніби вони знаходяться за межами Канади (application outside of Canada), а також додатково подають документи на продовження свого гостьового статусу (extension of visitor status – to remain in Canada as a visitor). Тут є свої нюанси. Необхідно подавати документи на продовження гостьового статусу окремою заявкою. Це потрібно робити до того, як спливе 6 місяців від дати Вашого в’їзду.

Є й такий варіант як Pre-requisite scenario. Якщо Ви вчитеся за гостьовою візою та отримали Conditional offer (лист про попереднє зарахування до ВНЗ чи коледжу), виконали всі умови попереднього зарахування (наприклад, отримали сертифікат про володіння англійською чи французькою мовою необхідного рівня), отримали Unconditional Letter of Acceptance (фінальний лист про зарахування), тоді у Вас буде змога подати документи на дозвіл на навчання в Канаді, не повертаючись на територію України!

Але Ви повинні будете надати підтвердження, що виконали всі ці вимоги впродовж 6-ти місяців з дати в’їзду до Канади. Pre-requisite scenario дає можливість не продовжувати свій гостьовий статус, а офіційно чекати дозвіл на навчання.

Потрібно бути дуже уважними з документами та вказаними у них датами: вони обов’язково повинні бути видані в проміжок часу від Вашого в’їзду до Канади і до закінчення дозволеного часу перебування в країні, тобто впродовж 6-ти місяців.

Дозвіл на навчання (Study Permit)

Вам потрібно одразу подавати документи на дозвіл на навчання, якщо Ви плануєте вчитись у Канаді довше, ніж 6 місяців.

Якщо Вашу заявку буде схвалено, посольство надасть Вам візу. На візі вказується термін її дії та позначено період, впродовж якого Ви зможете в’їхати до Канади.

Дозвіл на навчання Ви зможете отримати в аеропорту. Зазвичай такий дозвіл видається на 3 місяці більше, ніж триває освітня програма.

Для отримання дозволу потрібно буде надати імміграційному офіцеру такі документи: паспорт з діючою візою, лист про те, що посольство Канади схвалило видачу Вам дозволу на навчання, лист про зарахування в обраний Вами університет чи коледж, а також підтвердження місця проживання та Ваших фінансів.

Необхідно отримати дозвіл на навчання до того, як Ви вийдете з аеропорту. Не спішіть та уважно перевірте всі дані у дозволі на навчання. Якщо знайдете помилку, одразу попросіть внести зміни. Зміни можна вносити й пізніше, проте це займе набагато більше часу, до 6-ти тижнів.

За дозволом на навчання Ви зможете перебувати на території Канади тільки до зазначеної в ньому кінцевої дати. Не можна розривати Вашу програму більше, ніж на 90 днів. Якщо Ви захочете змінити навчальний заклад, про це потрібно буде заздалегідь повідомити міграційну службу. Зробити це можна буде в режимі онлайн.

Чи можна продовжити дозвіл на навчання? Так. Необхідно ще до закінчення терміну дії дозволу подати пакет документів для продовження його терміну дії. Разом із заявкою на продовження дозволу на навчання потрібно також подавати свіжий лист про зарахування з коледжу або ВНЗ.

У такому разі Ви можете продовжувати вчитись або працювати, навіть якщо минув термін дії старого дозволу. Тоді Ви отримаєте статус «implied status». Не потрібно залишати територію Канади поки Ви очікуєте на отримання нового дозволу на навчання, інакше Ваш статус implied status буде втрачено.

Якщо закінчився термін дії Вашого дозволу на навчання, то можна його відновити впродовж 90 днів. Така процедура називається restoration. У період, поки Ви чекаєте на отримання нового дозволу, Вам буде заборонено вчитись та працювати.

Якщо Ви вчитеся на мовних курсах, то працювати Вам заборонено навіть при наявності дозволу на навчання. Якщо ж Ви вчитеся у коледжі або ВНЗ, то маєте право працювати.

У дозволі на навчання робиться спеціальна позначка. Студент може працювати 20 годин на тиждень впродовж навчання, а впродовж канікул може працювати 40 годин, тобто цілий робочий тиждень.

Якщо у Вашому дозволі на навчання немає такої позначки, але Ви є студентом ВНЗ чи коледжу, а тривалість Вашої освітньої програми перевищує 6 місяців та закінчується отриманням диплома чи сертифіката, потрібно ще в аеропорту попросити імміграційного офіцера додати цю інформацію. Можна буде додати цю позначку й пізніше, але це займе більше часу.

Щоб влаштуватись на роботу, потрібно отримати SIN – Social Insurance Number. SIN видають у тому разі, якщо у дозволі на навчання є позначка, яка дозволяє працювати.

Якщо Ваша навчальна програма передбачає проходження стажування чи co-op, Вам потрібно буде отримати дозвіл на роботу, щоб під час стажування працювати цілий робочий день. Якщо у Вашому листі про зарахування написано, що стажування є обов’язковою частиною Вашої програми і становить 50% або менше від загальної тривалості навчання, тоді достатньо просто подати заяву на отримання дозволу на навчання.

Студенти можуть працювати тільки до того часу, поки не закінчиться програма або поки не отримають диплом. Виняток – студенти, які будуть продовжувати своє навчання. Якщо нова програма починається впродовж 150 днів від дати закінчення попередньої і студент подає документи на продовження дозволу на навчання до моменту закінчення його терміну дії, тоді можна продовжувати працювати цілий робочий день.

Якщо впродовж свого навчання Ви хочете на певний час виїхати з Канади, тоді зверніть увагу: в нижній частині Вашого дозволу на навчання написана фраза «This does not authorize re-entry». Що це значить? Якщо Ви залишаєте територію Канади, то повинні подбати про те, щоб у Вас також була відкрита віза для в’їзду в країну.

Мета візи у Вашому паспорті – дати право в’їхати в Канаду, а мета дозволу на навчання – дати право на перебування на території Канади. Зверніть на це увагу! Тому якщо Ви продовжуєте дозвіл на навчання в Канаді, то можете отримати тільки новий дозвіл на навчання. Віза при цьому не видається автоматично. Для отримання візи для в’їзду потрібно подавати документи окремо.

Чи можна працювати в Канаді після закінчення коледжу або університету?

Після закінчення коледжу або університету можна отримати Post-Graduation Work Permit (PGWP). PGWP можуть отримати ті особи, які навчались повний день на програмах тривалістю понад 8 місяців та успішно закінчили коледж чи ВНЗ.

Можна починати працювати з дня подачі заявки на отримання PGWP.

Якщо Ваша освітня програма тривала 8-12 місяців, Ви зможете отримати дозвіл на працевлаштування на 1 рік, якщо програма тривала 2 роки чи більше, Ви отримаєте дозвіл на працевлаштування на 3 роки. В подальшому Ви зможете претендувати на отримання статусу постійного резидента – Permanent Resident.

Навчання та життя в Канаді: поради

  1. Найкращий засіб пересування у Канаді – це автомобіль. Тому якомога раніше подбайте про отримання водійських прав. Якщо у Вас є українські права, то Вам вдасться швидше отримати канадські права, це буде й дешевше.
  2. Якщо шукаєте житло на час навчання – перегляньте пропозиції в Інтернеті. Найвигідніше знімати квартиру або кімнату, бо ціни на проживання в гуртожитках будуть вищими.
  3. Медичні послуги в Канаді є дорогими. Тому перед від’їздом краще відвідайте свого стоматолога та зберіть аптечку з ліками. У Канаді купити більшість ліків у аптеці можна лише з рецептом лікаря, а візит до такого фахівця недешевий.
  4. Якщо Ви добре володієте англійською мовою та хотіли б підробляти, спробуйте влаштуватись асистентом викладача. Це один з найкращих варіантів поєднання навчання та підробітку.
  5. Впродовж навчання Ви можете подати документи на американську туристичну візу. Хоч потрібно довго чекати запрошення на співбесіду, проте під час зустрічі практично не задають питань. До того ж, можуть одразу видати візу не на 5, а на 10 років.
  6. Якщо у Вашій роботі під час навчання виявлять плагіат, може виникнути загроза відрахування. Всі роботи повинні бути виконані самостійно.
  7. Можна непогано зекономити на продуктах і речах, якщо скористатись «price match». Наприклад, якщо в одному супермаркеті є акція на макарони і вони продаються по 1,49, а не по 2,00, Ви можете прийти до іншого супермаркету, показати флаєр з ціною конкурента на касі та купити макарони за нижчою ціною.
  8. Візьміть з собою теплі речі: взимку у Канаді не лише холодно, а й дуже вітряно.