Як не потрібно економити при вступі до польського ВНЗ, або для чого потрібні правильні консультанти

Вища освіта у Польщі

Наталя Заяць (мама студентки), м. Рівне

Не наступайте на мої граблі! Обійдіть їх! Не робіть так, як робила я,- і все у вас буде добре. 

Моя історія проста - я типова Кожна Поважаюча Себе Мама. Тобто інтереси дитини - вище всього. Різнобічне виховання. Заняття спортом. Я навіть дійшла до того, що в багатьох речах подавала власний приклад. Я «парилася» по будь-яким можливим і неможливим приводам. Контролювала. Тримала руку на пульсі. Але з вибором вузу і спеціальності вийшов такий оглушливий провал, що я хотіла б з вами поділитися цією історією.

Скупий платить двічі

Маємо: абсолютного гуманітарія із складним характером, розумного, саркастичного – як всі підлітки. 

Легкий моніторинг доступних (по грошах і здібностях) спеціальностей показав: 

  • державний ВНЗ в Польщі - не потягнемо матеріально; 
  • викреслюємо інженерні спеціальності, вчителів, лікарів, туризм. 

Я зупинилася на економіці. Але, так як економістів в Україні хоч греблю гати, мені захотілося, щоб дитина освоїла економіку малих підприємств. А раптом, дасть Бог, навчиться вести свій бізнес. А тут ще знайомий знайомих, якого мені рекомендували як супер спеціаліста по освітнім програмам Польщі, зауважив, що є таке місто Бидгощ, там добре вчать економістів, "чому б вам не туди, я вам допоможу".

Вища освіта у Польщі


Помилка номер один

Запитайте у вашої дитини, що вона хоче. Якщо вона нічого не хоче (крім зустрічаннь, серіалів  і ВК), то є два рішення:

  • Пройти грамотний тест на профорієнтацію;
  • Промоніторити цей сайт

Ви побачите реальну картину – які спеціальності користуються попитом, які навички вимагає роботодавець, скільки він готовий платити і за що. Саме тут ви ознайомитесь з професіями, про які, можливо, і не чули.

Далі історія розвивалась наступним чином – з Бидгощем не вийшло не тільки тому, що ніхто не допоміг (обіцянки, не підкріплені договором- пустий звук), а тому що, чим ближче до випускного, тим більше я розуміла, що економіст з моєї доньки вийде ніякий.

Помилка номер два.  

Якщо вам потрібна допомога зі вступом у ВНЗ, то підписуйте договір.  Обіцянки, висловлені вголос - не коштують нічого. Всі відомості, всі дані, які Вам розповіли, потрібно перевіряти.

Вкінці травня мене осяяло! Графічний дизайн-ось що нам потрібно. Це затребувана спеціальність, там можна реалізувати себе дивній творчій особистості, яка постійно  малює комікси, гармати, костюми для косплея, носи, вії, зброю ( мова йде, звичайно, про дочку). До того часу моя дочка ходила на мовні курси, і саме там нам сильно пообіцяли допомогти. А саме - в підборі ВНЗ, з документами, з пошуком житла, з реєстрацією. Я була просто щаслива - адже, всі ці послуги коштували зовсім невеликих грошей.

Помилка номер три. 

Є ринок. На ринку чітко встановлена ціна за товар. І якщо хтось демпінгує настільки сильно – хіба це не викликає підозри? В своє виправдання хочу сказати, що мами двох дівчат, які прилаштували своїх дочок на туристичні факультети комерційних вузів Польщі, були задоволені послугами посередників, до яких звернулася і я.

Травень – жахливий час для мам випускників. На носі ЗНО. Напруга досягає такої межі, що винести все це складно. Ти перестаєш думати і просто хочеш, щоб це все закінчилося: бубоніння ночами з її кімнати (історія і українська мова), нічні кошмари. І найголовніше – страх «А що подумають інші?».

Порада. 

З самого початку не рекламуйте широко свої плани. Вам має бути абсолютно байдуже, що подумають інші про ваш вибір. Зосередьтеся не на наріканнях, а на ретельному зборі інформації. І нехай у вас буде план А, план Б і план С.

З самого початку я не хотіла, щоб моя дитина навчалася в Україні. Тому не наполягала на додаткових ЗНО. Донька здала тільки обов’язкові  ЗНО. Час ми витратили так: 10 клас- вивчення англійської мови, здала IELTS, 11 клас- німецький сертифікат В1, польський сертифікат В1, підготовка до обов’язкових ЗНО.

Згодом виявилось, що вивчення польської мови протягом одного року – нерозумно.

Потрібно робити акцент саме на польську мову, і почати активано її вивчати ідеально за 3-4 роки до вступу, або хоча б за 2,5.

Мої консультанти наполягали на вступі до конкретного вищого навчального закладу, який називається  WSEI. Аргументами було наступне: там є графічний дизайн, знаходиться недалеко від мого рідного міста, і в разі чого, я практично миттєво можу приїхати, перший рік - безкоштовно, додаткові мовні курси, хороший гуртожиток. Також я чула про інший виш, де готують графічних дизайнерів, знаходиться він в Лодзі.

!! А ось тут дуже важливо. Коли ви вибираєте ВНЗ, найдіть інформацію про предмети, які буде вивчати Ваша дитина. І якщо це «дизайн», то логічно вивчати  малювання, композицію, шрифти, ліплення, візуалізацію. Я зізнаюсь, що такої інформації я не шукала. І різниця була в тому, що в одному виші графічному дизайну навчали на факультеті ІТ, а в іншому – на художньому. Читайте далі, і побачите, що в результаті вийшо.

Звичайно, я дала себе вмовити. Адже все поряд. Безкоштовно. Чудово. І ніби вчать на графічного дизайнера. По факту:

  • нічого безкоштовного - ми платили за семестр.
  • мовних курсів не було.
  • в гуртожиток, при навчальному закладі, поселитися було не можливо, а помешкання, яке найшли наші консультанти, коштувало дуже дорого. За такі гроші можна було б спокійно зняти кімнату в квартирі
  • моя дитина, гуманітарій до останньої клітини, вчила цілий рік вищу математику, електротехніку і мову програмування С+++. Дизайном там і не пахло.

«Досвідчені батьки» (тобто ми з чоловіком) на всі спроби доньки боязливо заперечити, відповідали наступне: «Це у всіх навчальних закладах так- спочатку загальні предмети, а потім буде розподіл».

І знаєте - нічого подібного!

Вивчіть програму навчального закладу, уважно подивіться опис кожного напрямку. Порівняйте програми інших вишів. І тільки тоді приймайте рішення. Навіть порівняльну таблицю складіть. А якщо Ваш посередник/консультант наполягає на конкретному ВНЗ, і не надає іншої інформації, це означає тільки одне - у його фірми підписаний договір з цим навчальним закладом. І більш нічого.

Що зробив для нас наш консультант? Подав документи і підвіз до місця проживання, яке, до речі, ми знайшли самостійно, практично в півтора рази дешевше, ніж нам пропонували. Ах, точно, ще й з пантелику збив.

Що зробили ми? Витратили рік на не зовсім той ВНЗ. Вірніше, зовсім не той. Ми «зекономили», заплативши посереднику помірні гроші. Але! При цьому витратили в 10 разів більше: на житло, їжу, облаштування, оплату всіх зборів, оплату за навчання в зовсім не в тому навчальному закладі.

Моя дитина не довчилася всього декілька тижнів. З екзаменів залишилось здати непотрібну математику. Але! Ми забрали документи і знайшли ВНЗ, до якого будемо вступати заново. Перевестись ніяк не можна, бо із предметів співпадають тільки філософія і фізкультура

Ми пройдемо всі жахи вступу заново. Додаткові витрати – репетитор з композиції і рисунку, оплата рекрутації. І ще один повний рік навчання. Часу втрачати не можна, бо в кінці червня моя недостудентка повинна подати портфоліо з 10 робіт. І тільки тоді приступити, нарешті, до вивчення графічного дизайну.

Вдячності

Хочу сказати велике спасибі Вікторії Смолінській, особисто, і її співробітникам із компанії «Освіта без кордонів». Вони таки порівняли навчальні програми всіх вишів Польщі, в яких вивчається графічний дизайн. З їхньою допомогою ми розробили стратегію вступу: будемо штурмувати навчальний заклад більш престижний, і важчий в навчанні. А якщо не вийде, то подамо документи в ту саму Лодзь. Все розраховано по часу. Я знаю, що можу поставити будь-які питання, і мені дадуть адекватні, правильні, перепровірені відповіді. Мені гірко думати про те, що я не  звернулася до Смолінської рік тому: скільки нервів, грошей і часу я зекономила б!

Бажаю Вашим дітям вступити до правильного ВНЗ з першого разу!