Мрієш отримати максимум від навчання? Вища освіта в Польщі – це саме те, що Тобі потрібно!
Зміст
- Освітні традиції Польщі
- Участь у Болонському процесі
- Структура освіти в Польщі
- Умови вступу та документи
- Форми навчання у ВНЗ Польщі
- Тривалість навчання
- Вартість польської освіти
- Гранти, стипендійні, знижки
- Диплом після закінчення навчання
- Академічні ступені
- Проживання студентів
- Практичне спрямування освіти
- Відмінності між польською і українською системою освіти
- Відповіді на поширені запитання
Надійні університети з багаторічними традиціями
Система освіти в Польщі інтенсивно розвивалася впродовж останніх десяти років. За цей час значно збільшилась кількість вищих навчальних закладів цієї країни, суттєво покращились умови та якість навчання.
Освітні традиції Польщі починаються у 1364 році, коли було засновано Ягеллонський університет - один із найстаріших університетів Центральної Європи. Сьогодні система вищої освіти Польщі відповідає уніфікованим стандартам ЄС та налічує більше 400 ВНЗ, у яких навчаються близько 1,5 млн осіб. За кількістю студентів Польща впевнено займає четверте місце у Європі.
До того ж, ціна освіти в Польщі значно нижча, ніж у інших країнах ЄС. Більш того: отримання вищої освіти в Польщі буде коштувати не дорожче, ніж у провідних столичних університетах України. Це свідчить про доступність навчання у вищих навчальних закладах Польщі.
Для того, щоб успішно вступити у ВНЗ, потрібно подати атестат про повну загальну середню освіту. Є типовий перелік документів, який вимагають у більшості польських університетів.
Сучасна молодь прагне здобути освіту за кордоном. Це легко пояснити, оскільки європейський диплом дає можливість знайти цікаву роботу з високим рівнем зарплати. З таким дипломом можна працевлаштуватися і в ЄС, і в Україні. Саме тому польські університети користуються такою популярністю серед абітурієнтів.
Участь у Болонському процесі
Польща активно бере участь у Болонському процесі та надає студентам можливість користуватися усіма його перевагами:
- Університети країни залучені у ряд обмінних програм та науково дослідницьких проектів (Erasmus+, Erasmus Mundus, Socrates, International Credit Mobility, Horizon 2020, Visegrad Found та інші).
- Багато державних та приватних ВНЗ Польщі пропонують програми подвійного диплому – по завершенню навчання випускники отримують диплом польського університету та диплом університету-партнера із іншої країни Європи.
- Викладання здійснюється польською, англійською, французькою та німецькою мовами.
- Оцінювання навчальних здобутків студентів у вищих навчальних закладах Польщі здійснюється за шкалою ECTS – єдиною для всіх країн, залучених у Болонський процес.
Новини та акції про навчання за кордоном
Структура освіти в Польщі
Структура освіти в Польщі складається з 4-х ланок: дошкільної, початкової, загальної середньої та вищої освіти.
Дошкільна освіта
Така освіта спрямована на навчання дітей віком 3-6 років, які відвідують дитячі садки. У Польщі переважають муніципальні дитячі садки. Від 3-х до 5-ти років діти можуть відвідувати садок за бажанням батьків, а ось останній рік дошкільної освіти – обов’язковий для всіх. Цей рік передбачає дошкільну підготовку дітей. Навчальний та виховний процес у дитячих садках Польщі знаходиться на високому рівні, в тому числі і завдяки державній підтримці.
Початкова школа
Діти вступають до школи після отримання дошкільної освіти. У школу приймають у 6 або 7 років. Тривалість навчання у початковій школі – 8 років. Після закінчення такого навчання школярі здають екзамен.
Навчання у початковій школі ділиться на 2 етапи:
- перший етап триває з 1 до 3 класу та передбачає інтегроване навчання школярів. Це означає, що у школярів немає чіткого поділу на предмети, всі уроки проводить 1 вчитель. До учнів запрошують тільки профільних вчителів: музики, фізкультури та іноземних мов;
- другий етап триває з 4 до 8 класу та передбачає навчання у різних вчителів, кожен з яких викладає окремий предмет. За кожним класом закріплений класний керівник.
Під час завершення навчання у початковій школі випускники проходять тестування. Таке тестування розробляє Центральна екзаменаційна комісія.
Середня школа
Тривалість навчання у середній школі – 4-5 років. Цей термін буде залежати від того, куди вступить учень – до технікуму або ліцею. У ліцеї навчання триває 4 роки. Ліцеї поділяються на загальноосвітні та спеціалізовані. У технікумі навчання триває довше – 5 років. Після закінчення навчання випускники за бажанням складають іспит на атестат зрілості, який називається matura. Такий іспит складають не лише випускники коледжів, але й випускники шкіл та ліцеїв. Цей іспит здають ті випускники, які потім збираються вступати до польських ВНЗ.
Система вищої освіти в Польщі має 2 ступені – бакалаврат та магістратуру. На бакалавраті студенти навчаються 3-3,5 роки, на магістратурі – 1,5-2 роки. На деяких спеціальностях студенти навчаються на неподільній магістратурі 5-6 років. Це лікарська справа, право, психологія. Після того, як випускник отримає диплом магістра, у нього є змога продовжити навчання та вступити до докторантури. Докторанти пишуть наукову роботу, а після її успішного захисту їм присвоюють ступінь PhD, тобто доктора наук.
Рівні вищої освіти | I рівень | IІ рівень | III рівень |
---|---|---|---|
Ступінь та тривалість навчання | Бакалавр (3 роки) Бакалавр-інженер (3,5 роки) | Магістр (2 роки) Магістр (1,5 роки) | Доктор |
Єдина магістерська програма (5 років)* |
Умови вступу та документи для вступу
Для того, щоб вступ в польський ВНЗ був успішним, необхідно подати оригінал атестата про повну загальну середню освіту. Такий документ знадобиться, якщо абітурієнт буде вступати на бакалаврат. Для вступу на магістратуру потрібно подати диплом бакалавра. Як атестати, так і дипломи бакалавра, видані навчальними закладами України, у Польщі визнаються автоматично. Підставою для такого визнання є Угода № 769 від 31 травня 2006 року. Всі україномовні документи при вступі до польських ВНЗ повинні бути перекладені на польську мову.
Деякі ВНЗ Польщі додатково вимагають поставити на атестаті та дипломі бакалавра апостиль. Апостилем називається штамп, який ставиться на офіційних документах країни та не потребує подальшого завірення. Апостиль на атестат чи диплом ставиться Міністерством освіти і науки України. Таким чином, апостиль засвідчує достовірність документа. На сайтах університетів розміщується інформація про перелік документів для вступу.
Для вступу до польських університетів потрібно також надати сертифікат про знання мови навчання. Навчатися у ВНЗ Польщі можна на вибір або польською або англійською мовою.
Форми навчання у ВНЗ Польщі
Стаціонарна форма навчання є пріоритетною у вищій освіті Польщі та передбачає проведення більш ніж 50% занять у присутності викладачів та студентів. Студенти навчаються у будні дні, субота та неділя – вихідний. Навчання починається з 8 години ранку та може тривати до 17 години. У більшості ВНЗ Польщі 1 або 2 дні на тиждень виділяють для самостійної роботи студентів.
Нестаціонарне навчання в основному платне і у державних, і у приватних ВНЗ, і передбачає проведення більш ніж 25% занять у присутності викладачів та студентів. Окрім цього, більш ніж 60% навчальної програми під час нестаціонарного навчання має відповідати програмі стаціонарного навчання. Можна вступити і на бакалаврат, і на магістратуру на нестаціонарне навчання. Тривалість нестаціонарного навчання може бути на 1-2 семестри довше, ніж стаціонарного.
Нестаціонарне навчання поділяється на декілька видів:
- вечірнє, де заняття проходять щодня (з понеділка до п’ятниці) по вечорах. Початок занять – о 16:00.
- заочне, де заняття проходять раз на 2 тижні (у деяких ВНЗ – щотижня). Заняття починаються з 8 або з 9 ранку та тривають до 21:00. Заняття в основному проводяться у вихідні дні, проте у деяких ВНЗ розпочинаються з вечора п’ятниці (з 16:00).
- екстернат – особливий вид навчання, дозвіл на який можна отримати у індивідуальному порядку від керівництва університету. Якщо студент добре завершив перший навчальний рік та потрапив у складну життєву ситуацію, він зможе навчатися на екстернаті. Потрібно обов’язково надати документальне підтвердження ситуації, що склалася. Екстернат призначається для студентів заочної форми. Студенти й далі навчаються за програмою заочного навчання, але можуть не відвідувати занять, а опрацьовувати матеріал вдома. Такі студенти здають екзамени лише в кінці року, а дати екзаменів можуть встановлюватись за домовленістю.
Індивідуальне навчання – ще один особливий вид навчання, перевестися на який можна після першого року навчання. Рішення про переведення розглядається керівництвом університету з урахуванням конкретного випадку, що стався зі студентом. Таке навчання передбачено для студентів, що навчаються на стаціонарі, та враховує обставини, які склались у студента, а може використовуватись у якості заохочення. Є програми, які фінансуються різноманітними освітніми фондами. Серед переваг такого навчання – індивідуальний зміст навчальних програм, де складність матеріалу залежить від рівня знань студента. Дуальне навчання – вид навчання, що дозволяє поєднати традиційне навчання з можливістю отримати професійний досвід. Модель дуального навчання дозволяє більш ефективно поєднувати навчання та роботу, забезпечуючи тим самим практичну підготовку студента, що цінується на ринку праці.
Дуальне навчання є найкращим способом поєднання навчання з роботою. Система тільки набирає популярність серед польських університетів, але вона вже пропонується деякими університетами – переважно з технічним профілем. Впродовж трьох років навчання на бакалавраті, крім відвідування лекцій, лабораторних і семінарських занять, студентів влаштовують на роботу, яка дозволить їм набути практичні навички. Система організації навчання в різних університетах може відрізнятися, але найбільш поширеною схемою є 3 дні роботи та 2 дні навчання в університеті. Студенти, які обрали дуальне навчання, мають можливість набути, навчаючись, професійний досвід, професійні знання та практичні навички під керівництвом фахівців провідних польських компаній.
Тривалість навчання в польських ВНЗ
Ступінь | Термін |
---|---|
Бакалаврат у сфері гуманітарних наук | 3 роки (6 семестрів) |
Бакалаврат у сфері технічних наук | 3,5 роки (7-8 семестрів) |
Магістратура | 1,5-2 років (3-4 семестри) |
Неподільна магістратура (для медичних спеціальностей, психології та права) | 5, 5.5 або 6 років (10, 11 або 12 семестрів) |
Післядипломна освіта | 1 – 1,5 років (1-2 семестри) |
Вартість польської освіти
Вартість навчання у приватних університетах Польщі стартуєв середньомувід 700 євро, в державних – від 1000 євро (за умови відсутності знижок та грантів). Власники Карти Поляка навчаються на стаціонарній формі в державних університетах безкоштовно (польською мовою).
Оплата у більшості випадків може розбиватися на семестри або роки. Під час внесення основної плати потрібно ще заплатити одноразовий внесок – оплату за розгляд Ваших документів. Розмір внеску може коливатися в межах 15-350 євро.
Додаткові витрати під час вступу та навчання:
- консульський збір у розмірі 18,5 євро;
- медична страховка на рік: в Польщі вартість 600 злотих, в Україні від 1000 грн.;
- оренда кімнати у гуртожитку або квартири, проїзд, харчування та кишенькові гроші – орієнтовно 200-300 євро щомісяця.
Гранти, стипендійні програми та знижки для іноземців
Польща – країна, відкрита для студентів із різних країн. Тут навчаються більше 60000 іноземців, більше половини яких – українці. Не остання причина, з якої країна користується такою популярністю серед іноземних абітурієнтів є надання грантів, стипендій та знижок. Серед найпопулярніших стипендійних програм – im.Stefana Banacha та im.Stanisława Grabskiego. Окрім іменних фондів, українці мають можливість отримати стипендії польського уряду, місцевих органів влади чи стипендію конкретного ВНЗ. Крім цього, деякі університети щороку надають українцям суттєві знижки на здобуття освіти.
Більшість ВНЗ Польщі мають власні програми стипендій. До того ж, їх є багато – від 5 до 25 і більше. Студенти можуть щомісяця отримувати заохочення та допомогу:
- за хорошу успішність;
- за успіхи у спорті;
- соціальні виплати;
- допомогу на оплату помешкання та ін.
Щоб дізнатися більш детальну інформацію, необхідно звертатися до представників польського ВНЗ. Є університети, які за власною ініціативою надають студентам фінансову підтримку, заохочують молодь за їх досягнення.
Диплом після закінчення навчання в Польщі
Після закінчення навчання у Польщі випускники отримують європейські дипломи. Не варто їх плутати з дипломами європейського зразка. Отримавши європейський диплом, випускник польського ВНЗ має змогу влаштуватись на роботу у будь-яку країну світу, в тому числі в Україну або будь-яку країну ЄС. Якість освіти у ВНЗ Польщі повністю відповідає вимогам ENQA. Державний акредитаційний комітет постійно здійснює перевірку якості викладання та відповідності навчального процесу європейським стандартам.
Академічні ступені
Випускники польських ВНЗ можуть отримати такі академічні ступені:
- бакалавр (licencjat, BA) – ступінь, який отримують студенти, що закінчили 3 роки навчання в університетах та вищих школах;
- бакалавр (inzynier, BSc) – ступінь, який отримують студенти, що закінчили 3,5-4 роки навчання в університетах та вищих школах на сільськогосподарських та технічних спеціальностях;
- магістр (magister, MA, MSc) – ступінь, який отримують студенти, що мають диплом бакалавра та провчились на магістратурі впродовж 1,5-2 років.
- доктор наук (doktor, PhD) – ступінь, який отримують науковці після здачі іспитів та успішного захисту докторської дисертації. Вступити до докторантури можна лише після закінчення магістратури.
Проживання студентів
За умови вчасного інформування про таку потребу, державні університети Польщі забезпечують студентів проживанням у комфортних гуртожитках за порівняно невелику плату. Також можна зняти окрему квартиру, або ж кімнату. Вартість становить від 350 до 700 злотих. Студенти користуються знижками на проїзд у громадському транспорті. Вартість проживання студента в Гданську, Любліні, Варшаві та інших академічних центрах країни не особливо відрізняється від вартості проживання в Україні, а по деяких позиціях є нижчою. Для українців вступ до Польщі є економічно обґрунтованим ще й завдяки територіальній близькості та зручному транспортному сполученню.
Є 2 види гуртожитків при польських ВНЗ: звичайні та приватні.
У випадку, коли приватний університет не має власних гуртожитків, студентів поселяють до приватних гуртожитків. Ціна проживання у приватних гуртожитках – 500-1200 злотих на місяць.
Також студенти мають змогу орендувати квартиру або одну кімнату у квартирі. Майте на увазі: до вартості оренди тоді буде додаватися вартість комунальних послуг. Оренда квартири становить від 500 до 1500 злотих на місяць та залежить від міста, де буде навчатися студент та від умов проживання.
Практичне спрямування освіти та доступ до кар’єри
Польська вища освіта готує професіоналів своєї справи. Виняткова увага приділяється практичній складовій, організації спеціалізованих гуртків та проходженню щорічної практики. Зазвичай практику студенти проходять на польських підприємствах, але деякі ВНЗ дають можливість проходження практики у закордонних фірмах. Вищі навчальні заклади Польщі тісно взаємодіють з бізнесом, тож найуспішніші студенти розпочинають свою кар’єру ще під час навчання. Партнерами університетів є національні підприємства та транснаціональні корпорації, а їх у інвестиційно привабливій Польщі досить багато. Вищі навчальні заклади враховують кон’юнктуру ринку праці та акцентують увагу абітурієнтів на тих спеціальностях, високий попит на які очікується в найближчі роки.
Відмінності між польською і українською системою освіти
Незважаючи на територіальну близькість країн, між польською та українською системами освіти є ряд відмінностей:
- відмінності у інфраструктурі: у Польщі добре облаштовані університетські містечка та гуртожитки, лекційні та лабораторні аудиторії польських ВНЗ оснащені сучасним обладнанням;
- кожен студент у Польщі має власний аккаунт (обліковий запис) в одній з електронних систем. У цьому обліковому записі знаходяться всі відомості про студента, а також інформація про розклад занять та оцінки, контактні дані одногрупників та викладачів;
- навчальний процес у Польщі орієнтований на здобуття студентом практичних навиків, а не лише теоретичних знань;
- у студента польського університету є можливість самостійно обирати, які предмети вивчати: окрім обов’язкових навчальних дисциплін є й предмети на вибір;
- початок навчального року у польських ВНЗ – 1 жовтня, що дає змогу студентам більше відпочити або ж підзаробити у вільний час більше коштів на навчання;
- є деякі відмінності при здачі сесії: навчальні дисципліни у польських ВНЗ поділяються на лекції та семінари. Польські студенти повинні здати семінари перед початком сесії, а лекції – безпосередньо на сесії;
- студенти-українці, які навчаються у Польщі, зазвичай мають канікули і на польські, і на українські свята (в т.ч. Різдво, Великдень);
- у польських ВНЗ всі викладачі дають студентам свої контактні дані та надають інформацію щодо кількості пар, які потрібно обов’язково відвідати, а яку кількість занять можна пропустити;
- студенти у ВНЗ Польщі починають писати наукову роботу уже на першому курсі: студент може сам обирати собі наукового керівника, а в кінці навчання відбувається захист наукової роботи.
Вступ до ВНЗ Польщі з Проектом «Освіта без кордонів»
Вища освіта в Польщі відкриває широкі можливості для успішного працевлаштування в Україні та закордоном. Разом з тим, вступ до ВНЗ Польщі повинен бути виваженим рішенням. Необхідно чітко визначити оптимальну спеціальність та університет, який максимально задовольнить інші потреби абітурієнта. А для цього потрібен досвід роботи у сфері надання послуг, пов’язаних із вступом до вищих навчальних закладів Польщі. Досвід проекту «Освіта без кордонів» становить більше 10 років. Понад 3000 випускників вже отримали вищу освіту у Польщі та достойно конкурують на міжнародному ринку праці. Ми ретельно готуємо до вступу документи та подаємо їх вчасно, забезпечуємо індивідуальний підхід до кожного абітурієнта, допомагаємо з пошуком житла і надаємо широкий спектр інших послуг. Обирайте вступ до університетів Польщі з Проектом “Освіта без кордонів” - успіх починається з хорошої освіти!
Відповіді на поширені запитання
✅ Для вступу в польський університет потрібні анкета-заявка, свідоцтво (атестат), медична довідка, сертифікат про рівень володіння мовою навчання, закордонний паспорт, віза та інші документи
✅ Вартість польської освіти у приватних університетах Польщі стартує в середньому від 700 євро, в державних – від 1000 євро. Вартість послуг по ВНЗ Польщі від проекту ОБК від 390 євро.
✅ Покрокова процедура вступу: заповніть на сайті анкету абітурієнта, отримайте консультацію, оберіть ВНЗ, пройдіть співбесіду, надайте необхідний пакет документів, станьте студентом навчального закладу!
✅ Іноземці можуть отримати вищу освіту в Польщі безкоштовно, якщо вони мають Карту Поляка, вид на проживання, виграли стипендію університету або є учасниками грантової програми, яка оплачує навчання студента.
Залишити відгук
Поділитися:
Відгуки (2)
Yaroslava Golub
Віолета
Освіта без кордонів
Віолета
Дякуємо за ваш відгук! Ми завжди стараємося для наших абітурієнтів )))