Польщі потрібні іноземні працівники

  Дата публікації: 14 листопада 2012 р.

  Наприкінці липня польський уряд прийняв документ «Міграційна політика Польщі – теперішній стан та рекомендовані дії». Дослідження показують, що Польщі потрібні іноземні працівники, тому одна з головних тез документу – це пристосування міграційної політики до пріоритетів ринку праці. Приваблення іноземного працівника дозволить польській економіці продовжити її розвиток та бути конкурентною.

  Відповідно до документу, пріоритетними є такі групи мігрантів, як особи польського походження, студенти, випускники вищих навчальних закладів, науковці, іноземці, які ведуть підприємницьку діяльність та створюють нові місця праці, фахівці з потрібними економіці кваліфікаціями, сім’ї мігрантів, які вже оселились у Польщі тощо. Для них рекомендується спростити правові положення перебування та праці в Польщі. Міграційна політика передбачає більш ефективну програму інтеграції іноземців, зокрема, звернення уваги на освіту дітей мігрантів чи полегшення доступу до фахових юридичних порад.

  Польський уряд хоче ефективніше боротись з нелегальною міграцією, але відтепер перевага надаватиметься добровільному поверненню, ніж примусовим видаленням. Планується покращити ефективність механізму надання громадянства та програми репатріації. Державні органи зобов’язуються постійно моніторувати міграцію, а це покращить її пристосування до вимог ринку праці, допоможе оцінити ефективність інтеграційних програм.

  Автори документу відзначають, що Польща досі не є державою, до якої приїжджає більше іноземців, ніж виїжджає її громадян. Однак необхідність якісної міграційної політики зумовлює кілька важливих чинників, серед яких і те, що Польща не перестає бути привабливою для громадян з країн колишнього СРСР, а польські працедавці все частіше потребують їхньої праці. Крім цього, польське суспільство старіє, а це веде до проблем з функціонуванням хоча б пенсійної системи. Загалом нова міграційна політика має допомогти впоратися з проблемами та викликами, які ставить еміграція своїх громадян та імміграція іноземців: «Це означає потребу проведення широких правових, організаційних та адміністративних змін, що дозволять Польщі відкритись на іноземців, враховуючи проблеми та небезпеки їхнього напливу», – йдеться в документі. Поки що він не передбачає конкретних правових рішень, графіку їхнього введення чи джерел фінансування. Лише в майбутньому на його основі буде створений план дій, у якому рекомендації перетворяться на конкретні рішення.

  Оприлюднення документу викликало й критичні оцінки. Зокрема, Гельсінський фонд прав людини відзначав, що в ньому бракує конкретних цілей та способів їхнього досягнення. На думку представників фонду, документ, характеризуючи міграційну ситуацію, не дає відповіді на питання про роль іноземців у польському громадському житті та в економіці держави.


  (джерело: http://naszwybir.pl)