Тренди у вищій освіті, або На кого хочуть вчитися поляки?

  Дата публікації: 16 листопада 2012 р.

  Ви, Ваші знайомі або діти хотіли б отримати вищу освіту у Польщі? Цьогорічна вступна кампанія закінчилась, тож можна підбити перші підсумки: спеціалістами у яких галузях бачать себе мешканці Польщі? Ми поцікавилися, які напрямки навчання користуються найбільшою популярністю в польської молоді.

  За результатами опитувань, найпопулярнішими серед вступників залишаються факультети управління, будівництва, інформатики, правознавства, психології та економіки. У найбільш престижних університетах, як-от Варшавський чи Вроцлавська Політехніка, на ці напрямки намагаються потрапити до кількох десятків тисяч осіб. Популярність цих дисциплін зумовлена тим, що для вступу не потрібні якісь особливі, поза шкільними, навички, плюс вони є майже в усіх ВНЗ. Натомість це ще не означає, що саме на цих факультетах – найбільший конкурс.

  Найбільше бажаючих на одне місце студента цього року спостерігалося або там, де одразу поєднуються декілька напрямків, що потенційно дозволяє випускнику обирати з більшої кількості вакансій (т.зв. makrokierunki); або ж на дуже спеціалізованих профілях, які готують невелику кількість фахівців (т.зв. unikatowych). Приклади: у Варшавському університеті протягом трьох років чи не найбільшим є конкурс на міждисциплінарні економічно-менеджерські студії та на біоінформатику; водночас у Познані, в Університеті Адама Міцкевича, понад 30 бажаючих змагалися за одне місце шведського філолога, а понад 20 – данського.

  Багато бажає вчитися на медика: у середньому 14 людей по країні претендують на місце на медичному факультеті, по 7 – на фармацевтиці та медичному аналізі. ЄС відчуває нестачу лікарських кадрів, а власники польських медичних дипломів цінуються на Заході.

  У цілому, вступники рік від року стають дедалі прагматичнішими: усе менше людей подає документи на гуманітарні факультети, випускниками яких ринок давно перенасичений. Натомість, високі конкурси спостерігаються на геодезії, картографії, логістиці, дієтології та інженерії. Проте не бракує й творчих натур: понад 10 осіб претендує на режисерські факультети та спеціальності, пов’язані з кінопродукцією. Тут, щоправда, самих шкільних знань замало: комісії треба показати власний творчий доробок і проекти. Можна додати, що протягом останніх років поступово зростає популярність філологічних факультетів, особливо східних мов. Сінологія (вивчення китайської мови) вже перестає бути екзотичною.

  А чи відповідають преференції студентів ринковій ситуації? У 2011 році найбільше у Польщі заробляли особи, котрі отримали диплом магістра інженерії, а також випускники економіки й інформатики. Найбільше вакансій на ринку – для тих самих інформатиків, а також осіб з технічною освітою.

  Нагадаємо, що на сьогодні в Польщі зареєстровано близько півтисячі ВНЗ, майже три чверті з них – це приватні установи. Українці, як не громадяни ЄС, повинні платити за вищу освіту. Виняток становлять власники «карти поляка» – для них держава кожного року резервує декілька сотень місць в університетах по всій країні.


  Джерела: edulandia.pl, nauka.gov.pl